Wymiana tarcz i klocków hamulcowych, kiedy warto ją przeprowadzić?

Posted by:  /  Tags: , , , , , , , , ,

wymiana klocków tarcz hamulcowych

Długa eksploatacja tarcz i klocków hamulcowych, jest jedną z najczęstszych przyczyn ich całkowitego zużycia. Duże znaczenie ma, indywidualny dla każdego użytkownika pojazdu, styl prowadzenia. A liczba przebytych kilometrów, po których należy wymienić parę klocków i tarcz, różni się w zależności od tego, jak często kierowca używa hamulców. Pamiętajmy również, że na odkształcenia wyżej wymienionych części wpływają elementy mocujące tarczę, czy klocki. Na usterki, szczególnie narażona jest przednia oś pojazdu, gdzie znajdują się klocki hamulcowe, niemniej jednak najbardziej obciążonymi są tarcze hamulcowe. Bardzo często przyczyną niepokojącego drżenia kierownicy, odczuwalnego podczas jazdy samochodem, są niesprawne hamulce. Jest to jednym z sygnałów, które świadczą o konieczności udania się do serwisu samochodowego. Ale niekoniecznie. Ważne, żeby wybrać odpowiedni auto serwis Szczecin do diagnozy problemu.

O tym, że czeka nas wymiana klocków hamulcowych może nas poinformować odpowiednia kontrolka zainstalowana na desce rozdzielczej. Podczas montażu producenci stosują również tańsze rozwiązania i wyposażają klocki w blaszkę, która w momencie starcia okładziny zaczyna wydawać niemiły dźwięk. W przypadku, gdy nie dysponujemy takimi sygnalizatorami możemy sami, w trakcie wymiany opon przyjrzeć się okładzinom. Ich grubość nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Dodatkowo weryfikując stan techniczny klocków nie zapominajmy o sprawdzeniu tarcz hamulcowych. Kupując części do wymiany zwracajmy uwagę na to, żeby były oryginalne. Pamiętajmy jednak o właściwym doborze klocków do tarcz hamulcowych.

W zależności od ich grubości będą spełniały różne funkcje. Twarde klocki będą pogarszały skuteczne hamowanie, natomiast miękkie klocki, choć mniej trwałe, ułatwią hamowanie. W przypadku tarcz hamulcowych najczęstszymi usterkami są ich odkształcenia i pęknięcia, czego przyczyną są woda, piasek i sól. Popularnie zwane hamulce bębnowe tylnich kół są mniej narażone na usterki, z racji tego, że podczas hamowania, układ hamulcowy opiera się na przednich kołach stąd właśnie one najczęściej podlegają wymianie. Nie jest to natomiast regułą i warto przyjrzeć się również urządzeniom z tylniej osi samochodu, dzięki temu będą one sprawniej wytrącały prędkość bez względu na warunki panujące na drodze. Żeby uchronić się przed taką sytuacją powinniśmy zadbać o przegląd samochodu. Wymiana, czy też naprawa odpowiednich elementów usprawni hamowanie zapewniając nam bezpieczeństwo. Nie wspominając o komforcie jazdy. Fachowców odpowiedzialnych między innymi za wymianę tarcz hamulcowych nie brakuje w Szczecinie. Ucieszy na pewno fakt, że wymiana klocków i tarcz hamulcowych nie pochłania zarówno dużo czasu, jak i naszych pieniędzy.

Sprawdź również inne porady samochodowe:

Odpowiedz

Imię: (required)

Email: (will not be published) (required)

Strona:

Komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

*


Wyślij komentarz