Wymiana sprzęgła

Posted by:  /  Tags: , , , , , ,

Mając świadomość, jak poważnymi i trudnymi w naprawie mogą okazać się części wewnętrzne naszego auta, powinniśmy oddać je w zaufane ręce. Jednym z urządzeń w pojeździe, którego samemu lepiej nie naprawiać, jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, jest sprzęgło. Wielu kierowców stając przed wymianą sprzęgła, najchętniej pozbyłoby się go raz na zawsze. Do jego wczesnego zużycia dochodzi podczas częstej jazdy w korkach, czy trzymania pedału sprzęgła stojąc na światłach. Producenci samochodów dokładają wszelkich starań, żeby tworzyć je wydajniejsze, bardziej odporne na zużycie. Właściwie eksploatowane sprzęgło ma szansę posłużyć nam wystarczająco długo bez jego wymiany. Stan techniczny sprzęgła możemy sprawdzić w warsztacie samochodowym, w Szczecinie.

Dokonuje się go poprzez zaciągnięcie hamulca ręcznego (stojąc na uboczu drogi) i puszczeniu pedału sprzęgła.Wszystko to odbywa się przy użyciu najwyższego biegu i sprawdzeniu, czy silnik nie gaśnie. Oznakami zużytego sprzęgła może być również szarpanie podczas ruszania, czy nieprzyjemny zapach.Wadliwe sprzęgło charakteryzuje się także zgrzytami podczas zmiany biegów. Kilkuelementowa budowa sprzęgła (tarcza, docisk i łożysko wyciskowe) wymaga sprawdzenia każdej z części, ułatwiając wykrycie usterki.

Wymiana sprzęgła wiążę się nie tylko z kilkugodzinnym czasem oczekiwania, ale i wysokim kosztem naprawy. Dlaczego? W większości aut podczas wymiany sprzęgła mechanicy muszą posiłkować się wymontowaniem silnika, a niekiedy całego zespołu napędowego. Odpowiednio przeszkoleni w tym celu profesjonaliści są w stanie szybko i sprawnie naprawić niezdatne do użytkowania sprzęgło. Podczas odnowy, lub wymiany sprzęgła, fachowcy korzystają ze specjalnie przystosowanych do tego urządzeń.

Warto również uważać podczas zakupu używanych części. Mogą one okazać się wadliwe i przysporzyć dodatkowych kosztów. Kupując używany samochód pamiętajmy, żeby sprawdzić, jak w takim aucie zachowuje się sprzęgło. Poprzedniego właściciela możemy dopytać, jak się sprawowało, i czy w ostatnim czasie było wymieniane. Ponadto należy zwracać uwagę na to, aby po naprawie samochodu sprawdzić, jak zachowuje się nasze sprzęgło i czy nie występują problemy związane ze wstecznym biegiem. Źle zamontowane sprzęgło będzie utrudniało usunięcie usterek.

Sprawdź również inne porady samochodowe:

Odpowiedz

Imię: (required)

Email: (will not be published) (required)

Strona:

Komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

*


Wyślij komentarz