Wymiana oleju silnikowego

Posted by:  /  Tags: , , , , , , , , ,

Mechanika samochodowa obejmuje swoim zakresem również wymianę oleju. Do każdego samochodu należy dobrać właściwe środki smarujące, uwzględniając typowe dla naszego kraju warunki klimatyczne. Olej wpływa między innymi na prawidłowe działanie kół samochodu. Zapobiega również zatarciu się części znajdujących się wewnątrz pojazdu. Ponieważ koszty, jakie ponosimy, wymieniając olej w samochodzie, to zaledwie około 1% wydatków, związanych z użytkowanie samochodu, nie powinniśmy na nim oszczędzać. W Szczecinie nie brakuje warsztatów samochodowych, w których będziemy mogli wymienić olej. Ropa naftowa pochodząca z organicznych złóż, które wytworzyły się przed laty, różni się składem i parametrami, a co za tym idzie właściwościami. Nie jest ona jednak gotowym do użycia środkiem. W tym celu przechodzi szereg procesów prowadzących do wyodrębnienia gotowych olejów. Aktualnie środki smarne dzielimy na syntetyczne, mineralne i ich mieszaniny. Wymieniając olej powinniśmy kierować się właściwościami, jakie go charakteryzują. Jest to np. lepkość, która wzrasta wraz z wysokością temperatury, a umożliwia tarcie.

Oleje silnikowe oznaczane są według specjalnej klasyfikacji API, i tak olej z symbolem CJ-4 charakteryzuje się najnowszą klasą z roku 2006, dla silników Diesla. Dla silników amerykańskich najnowszym, bo z roku 2002, jest CI-4.W przypadku samochodów osobowych ważnym jest, aby olej zwiększał czystość spalin, dzięki czemu przedłuży pracę katalizatorów. Ciekawa klasyfikacja (ILSAC), jaka pojawiła się na runku, odnosi się do oszczędności paliwa, niemniej jednak jest ona związana z klasyfikacją API. Dlaczego olej jest tak ważny?
Środki smarne spełniają określone zadanie w silniku: mają chłodzić, zmniejszać poziom tarcia (powinno być ono płynne lub półpłynne), nie doprowadzać do rozwoju korozji (neutralizując kwasy), a także spajać. Funkcją oleju jest również ograniczenie hałasu wywoływanego przez elementy przekładni.W przypadku samochodów ciężarowych stosuje się oleje plastyczne.
Regularna wymiana oleju Szczecin konieczna jest ze względu na zanieczyszczenia i wodę, jakie dostają się do niego. Ale nie tylko.W momencie, gdy eksploatacja silnika trwa już długi czas, wówczas zużywa on więcej smaru, który jest spalany. Należy także wspomnieć o ewentualnych wyciekach, które często przyczyniają się do wymiany oleju. Kontroli oleju (poziomu, parametrów) powinniśmy dokonywać stosunkowo często. Sprawdzania nie dokonuje się zaraz po zatrzymaniu silnika, uniemożliwia to całkowite „wylanie” oleju. Zlewając olej sprawdza się również czas, w jakim spływa on do miski olejowej. Podczas uzupełniania niekorzystne jest dolewanie oleju w stopniu maksymalnym, co może prowadzić do uszkodzeń elementów pracujących przy współudziale oleju.Warto zwrócić uwagę, że oleje syntetyczne starczają na dłużej.

Sprawdź również inne porady samochodowe:

Odpowiedz

Imię: (required)

Email: (will not be published) (required)

Strona:

Komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

*


Wyślij komentarz