Odgrzybianie klimatyzacji

Posted by:  /  Tags: , , , , ,

Decydując się na samochód, wyposażony w klimatyzację, powinniśmy pamiętać, że wymaga ona okresowego przeglądu. Jeden z powodów konserwacji układu chłodniczego, to odgrzybianie.Wielu kierowców, nieświadomie lekceważy ten problem. Dezynfekowanie klimatyzacji jest istotne ze względów zdrowotnych, dlatego wymaga okresowego serwisowania. Co najmniej raz w roku powinniśmy oddać nasze auto do warsztatu w celu odgrzybienia klimatyzacji i wyeliminowaniu przykrego zapachu. Elementy klimatyzacji, (do których nie dociera słońce) ulegają zawilgoceniom, co skutkuje rozwojem bakterii Legionella i grzybów. Odpowiedzialny jest za to parownik, który zarówno schładza, a zarazem osusza napływające powietrze.

Przyczyna drażniącego zapachu, wydobywającego się z zanieczyszczonej klimatyzacji, może również leżeć po stronie starego, zużytego filtra kabinowego. Zatrzymując kurz, pyłki i zanieczyszczenia, filtr blokuje się, dostarczając nam nieoczyszczone powietrze. Po czym w takim bądź razie rozpoznać, że powinniśmy przeprowadzić odgrzybienie klimatyzacji? Sygnałem informującym o obecności mikroorganizmów jest zapach stęchlizny, jaki można zaobserwować przy każdorazowym uruchomieniu samochodu.

W serwisach klimatyzacyjnych w Szczecinie fachowcy proponują nam kilka metod dezynfekowania klimatyzacji. Mogą to być ozonowanie samochodu i ultradźwięki, a także metoda piankowa. Sposoby te są przydatne wówczas, gdy stosując produkty chemiczne dostępne do samodzielnego użytku, nie wyeliminowały zarówno drobnoustrojów, jak i nieprzyjemnego zapachu z wnętrza kabiny pojazdu. Stosunkowo tania metoda odgrzybiania, z udziałem ozonu, polega na jego wprowadzeniu do samochodu i uruchomieniu klimatyzacji w obiegu zamkniętym, produkując mocno stężony ozon. W celu uzyskania trwałych skutków, ozonowanie samochodu powinno być przeprowadzane nawet kilkakrotnie. Ponadto czyścimy w ten sposób tapicerkę, dezynfekujemy kabinę auta i eliminujemy zapach dymu papierosowego. Po zastosowaniu tej metody należy pamiętać o wietrzeniu samochodu oraz przygotować się na specyficzny zapach, jaki utrzyma się przez ok. dwa dni. Zastosowanie ultradźwięków ma na celu proste i szybkie usunięcie bakterii i zapachu powodującego dyskomfort podczas jazdy. Polega na wyprodukowaniu pary, powstałej wskutek fragmentaryzacji płynu chemicznego, falami ultradźwiękowymi, i następnym wprowadzeniu jej do układu chłodniczego.

W przypadku metody piankowej, rozpylamy środek chemiczny w kabinie pojazdu. Wymienione zabiegi przeprowadzane są w specjalnie do tego przygotowanych warsztatach. Źle odgrzybiona klimatyzacja samochodowa Szczecin może przyczynić się do zapalenia płuc, infekcji górnych dróg oddechowych oraz astmy. Natomiast, alergikom przysporzy dodatkowego kichania, kasłania i załzawionych oczu.

Sprawdź również inne porady samochodowe:

Odpowiedz

Imię: (required)

Email: (will not be published) (required)

Strona:

Komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

*


Wyślij komentarz