Czyszczenie klimatyzacji

Posted by:  /  Tags: , , , , ,

Jako początkowi użytkownicy mamy prawo nie wiedzieć, dlaczego i po co klimatyzacja wymaga profesjonalnej obsługi. Prawidłowe użytkowanie układu chłodniczego gwarantuje nam jego długą i skuteczną pracę, bez ponoszenia dodatkowych kosztów za jego serwisowanie. Dbałość o klimatyzację, to także dbałość o nasze zdrowie. Czego możemy być nieświadomi, kiedy nie mamy doświadczenia w obsłudze klimatyzacji? Regularne uruchamianie klimatyzacji, przynajmniej raz w tygodniu (również zimą), zapobiegnie wyciekaniu czynnika chłodzącego oraz oleju sprężarkowego. Jeżeli natomiast zauważymy, że klimatyzacja nie chłodzi, nie korzystajmy z niej. Może być to przyczyną awarii. Uszkodzenie elementów układu, spowodowane jest również mieszaniem płynów chłodzących, o odmiennym składzie chemicznym. Zdarza się i tak, że jako początkujący użytkownicy, nie unikniemy naprawy klimatyzacji. Jedną z metod stosowanych, w celu zreperowania układu, jest płukanie. Rozwiązanie to przydaje się zarówno do klimatyzacji długo użytkowanej, jak i z dysfunkcją.

Żeby lepiej zrozumieć, czym jest proces płukania przeanalizujmy go. Środek czyszczący rozpylany (pulsacyjnie) pod wysokim ciśnieniem, skutecznie usuwa zanieczyszczenia, przywracając układowi sprawność. Metoda ta jest jak najbardziej bezpieczna dla elementów klimatyzacji. Prowadzi do usunięcia starych czynników, oleju, zabrudzeń oraz soli odsłaniając wszelkie nieprawidłowości w działaniu układu chłodniczego, tym samym zapobiega uszkodzeniu sprawnych elementów. Dzięki temu czynnik chłodzący R134a może swobodnie krążyć w układzie zapewniając lepsze, systematyczne chłodzenie powietrza. Płukanie powinno być także zastosowane po wymianie części wewnętrznych w układzie, celem oczyszczenia go z opiłków.

W przeciwnym wypadku ich rozprzestrzenienie może zablokować pracę układu. Warto nadmienić, że poszczególne części, układu klimatyzacji, powinno płukać się osobno. Mechanicy prowadzący płukanie powinni być odpowiednio przeszkoleni w tym celu, a także pracować na najnowocześniejszych maszynach (z użyciem środka płynnego będącego roztworem węglowodanów). W Szczecinie nie brakuje dobrze zaopatrzonych serwisów klimatyzacyjnych. Przegląd wykonywany jest zgodnie z zasadami gwarancji udzielanej przez producentów klimatyzacji.
Części, jakie nie podlegają płukaniu to: kompresor, zawór rozprężony, a także osuszacz. Po oczyszczeniu układu, istotnym jest montaż nowego filtra przeciwpyłkowego. Będzie on w stanie wydajniej pracować i dostarczać do kabiny świeże powietrze, eliminując napływ kurzu i brzydkiego zapachu.

Sprawdź również inne porady samochodowe:

Odpowiedz

Imię: (required)

Email: (will not be published) (required)

Strona:

Komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

*


Wyślij komentarz